Etykiety

wtorek, 23 stycznia 2018

Cudowny Chłopak - Recenzja Filmu

,,Cudowny Chłopak" (Wonder) - To Film z Julią Roberts i Owenem Wilsonem goszczący na ekranach polskich kin od 19 stycznia 2018 roku. Film łączy w sobie elementy dramatu, kina familijnego i komedii co w połączeniu ze znakomitą obsadą i doświadczonym reżyserem odpowiedzialnym za sukces hitu kinowego Walta Disneya ,,Piękna i Bestia" (Stephen Chbosky) daje wręcz murowane szanse na sukces.

Tak by się mogło pierwotnie wydawać, a jak jest zatem naprawdę ??

Zdjęcie użytkownika Mateusz Aleksandrowicz.

Odpowiedź na to jakże ważne merytorycznie pytanie jest banalnie prosta.

Biorąc pod uwagę samą fabułę filmu znaną, chociażby ze zwiastuna filmu wiemy, że opiera się ona w głównej mierze na Auggiem Pullmanie (Jacob Tremblay) czyli 10-letnim chłopcu cierpiącym na zespół Treachera Collinsa jest, genetyczna przypadłość zniekształcająca twarz dziecka. Przychodzi czas, aby chłopiec poszedł do szkoły razem z innymi rówieśnikami, rodzice chłopca mają jednak odmienne zdania na ten temat. Oczywiście chłopiec musi zmierzyć się z rzeczywistością i przykrościami jakie, na niego czekają.

Zdjęcie użytkownika Mateusz Aleksandrowicz.

Fabuła jak sami widzicie nie jest zbyt odkrywcza a sam ostateczny morał jest dość, odtwórczy i jasny od samego początku filmu. Największą zatem siłą filmu i odpowiedzią na wyżej postawione przeze mnie pytanie jest nie fabuła jako danie główne, ale sposób jej podania, czyli doskonała reżyseria, idealny balans pomiędzy dramatem a komedią nic tutaj nie jest wymuszone, a wszystkie elementy tej orkiestry grają, jak należy. Na dowód moich słów i odniesień właśnie do orkiestry pragnę pochwalić całą obsadę filmu, bo naprawdę dają świetnie radę i ciągną, ten film do góry jak tylko potrafią. Jacob Tremblay po raz kolejny udowadnia, jak dorosłym i dojrzałym jest aktorem, mimo młodego wieku posiada spore rzemiosło, które pokazuje w każdym ujęciu ze swoim udziałem. Widać, że chłopak przyłożył się do swojej roli i tak chwile smutku, radości wypadają bardzo autentycznie. Julia Roberts wcielająca się w mamę głównego bohatera gra bardzo naturalnie, jej postać nie jest przerysowana a bardzo subtelna. Owen Wilson również pozytywnie mnie zaskoczył i to on nadał filmowi humorystyczny wydźwięk i zrównoważył go w sposób idealny. Całej obsadzie należą się zatem wielkie brawa.

Fantastycznym zabiegiem reżysera było również opowiedzenie tej historii nie tylko z perspektywy głównego bohatera, ale także innych osób, które znajdują się w jego otoczeniu. Tego typu zabiegi ratują ten film i sprawiają, że jest on dużo, lepszy niż by można pierwotnie przypuszczać.

Podsumowując film ,,Cudowny Chłopak" (Wonder) nie jest specjalnie odkrywczy, aczkolwiek jak widać w tym osamotnionym dość przypadku nawet z pozoru odtwórczy i nieskomplikowany scenariusz może uratować dobra ekipa aktorów i doświadczony reżyser, który dał z siebie wszystko i pokazał, że takie projekty mogą się udać, a film może naprawdę się podobać. 

Film wam oczywiście polecam, bo myślę, że warto go zobaczyć, chociażby dlatego, żeby poczuć tak wiele skrajnych emocji. Dawno nie widziałem filmu, który potrafiłby mnie jednocześnie wzruszyć i rozśmieszyć i tak na przemian.

Ocena: 8/10.

Redaktor: Mateusz Aleksandrowicz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz