Etykiety

piątek, 26 stycznia 2018

,,Syn Królowej Śniegu" - Recenzja Filmu

,,Syn Królowej Śniegu" to polski dramat w reżyserii Rafała Wichrowskiego.
Film ten można oglądać na ekranach polskich kin od 19 stycznia 2018 roku.

Film ,,Syn Królowej Śniegu" tylko pozornie może kojarzyć się z baśnią, tytuł ten jednak ma swoje drugie mroczne dno, które daje szansę na bardzo konkretny i jeszcze bardziej wymowny morał, niestety słaba narracja i słaba reżyseria prowadzą do tragicznych dla tego tytułu skutków, przez co film staje się bogaty w treść, ale płaski w odczycie tej treści.

Czyja to w zasadzie wina ??

Zdjęcie użytkownika Mateusz Aleksandrowicz.

Reżyser filmu Rafał Wichrowski to reżyser, który w swojej filmografii posiada już jakiś dorobek, niestety dorobek ten nie jest ani popularny, ani też dobrze oceniany. Dlaczego o tym wspominam ?? Otóż dlatego, że widać jak wielką siłę ów mężczyzna włożył w ten film, żeby był on tytułem godnym polecenia, ale jak dobrze wiemy nie zawsze chcieć to móc a, nie wszystko robione na siłę daje pozytywny wydźwięk.

Film opowiada historię Pani Anny i jej syna Marcina. Pani Anna to młoda kobieta, samotnie wychowująca syna, a właściwie zrzucająca obowiązek opieki nad synem na inne osoby. Chłopiec dość często odwiedza swojego sąsiada, starego Pana Kazimierza, który wprowadza go w magiczny i radosny świat baśni Hansa Christiana Andersena. Matka Marcina tymczasem poświęca swój czas na pracę, przypadkowe znajomości z mężczyznami i mało eleganckie zbywanie zakochanego w niej Kamila. W pewnym momencie uznaje, że to syn stoi jej na przeszkodzie w osiągnięciu szczęścia.

Historia co prawda opowiadana jest w baśniowej konwencji, która próbuje przerodzić się w horror. Niestety zabieg ten mimo dość ambitnych i rokujących zapędów jego twórców wygląda dość nieudolnie i niezbyt udanie. Film jest pełen manier z polskich telenowel. Cała historia wypada bardzo blado, a wszystko jest zbyt prymitywnie przedstawione. Postacie są niezbyt udane i nawet dobra, gra aktorska nie ratuje drętwo napisanych tekstów i dialogów.
Na pochwały nie zasługuje też na pewno praca kamery, która jak żywo przypomina tą z telewizyjnych tasiemców. Okropna jest też muzyka. Oczywiście film posiada też zalety. Dobre są kostiumy i charakteryzacja. Całkiem udane jest też zestawienie domu, w którym mieszka Pani Ania, spokojnego, sielskiego, ale też niezbyt nowoczesnego i biednego.

Zdjęcie użytkownika Mateusz Aleksandrowicz.


,,Syn Królowej Śniegu" to film, który porusza trudne tematy, których wielu twórców unika i za to na pewno należy się pochwała. Niestety to, co ważne i istotne zajmuje, w tym filmie zaledwie kilka minut, a resztę wypełniają niepotrzebne sceny. Film Rafała Wichrowskiego potrzebowałby poprawy scenariusza, wycięcia wielu scen, zmiany muzyki i zdolnego operatora. A to zbyt wiele, aby uznać ten film nawet za udany.

Ocena 4/10.

Redaktor: Mateusz Aleksandrowicz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz